Jak dbać o parapety?

Parapety stanowią element dekoracyjny okna, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć, użytkować i czyścić aby zachować piękny wygląd na długie lata.

Zarówno parapety wewnętrzne jak i zewnętrzne wykonane z kamieni naturalnych oraz konglomeratów wymagają w pierwszej kolejności odpowiedniego zabezpieczenia właściwym impregnatem do kamienia. Różne kamienie będą wymagały różnych środków. Nie stosuje się tych samych środków do skał magmowych co do wapieni. Przy sprzątaniu należy używać właściwych środków do pielęgnacji kamienia - najlepiej na bazie wosków, parafiny lub teflonu. Do usuwania świeżych plam można stosować odpowiednie pianki do wywabiania.

Jeśli mają Państwo problem z doborem odpowiednich środków prosimy o kontakt pod adres bartycka24 [at] gmail [dot] com - po przesłaniu nazwy kamienia lub zdjęcia nasi handlowcy pomogą w doborze odpowiednich produktów. Jeśli parapet został uszkodzony mechanicznie - możemy wykonać usługę naprawy.

Parapety zewnętrzne - stalowe, aluminiowe lub syntetyczne z powłokami nie wymagają impregnacji a do czyszczenia wystarczy płyn do szyb na bazie alkoholu. Należy jednak uważać na uszkodzenia mechaniczne. Przeważnie uszkodzony parapet wymaga wymiany na nowy.

Parapety wewnętrzne wykonane z płyt MDF, płyt wiórowych laminowanych i drewna wymagają większej uwagi. nie można dopuścić do przecięcia wierzchniej warstwy oraz należy dopilnować właściwego wyszczelnienia przy montażu. Dojście wilgoci do elementów wypełnienia spowoduje puchnięcie materiału i jego pękanie. Laminaty i MDF można czyścić środkami czyszczącymi, drewno - środkami z woskiem do drewna.